Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 września 2013 r., sygn. II SA/Ol 648/13
Dnia 26 września 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2013 roku sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wstrzymania wprowadzenia do obrotu produktów i ich zatrzymania - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w "[...]", na podstawie art. 27c ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263 ze zmianami), oraz art. 104 i art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zmianami), nakazał Spółce A:
1. wstrzymanie wprowadzania do obrotu produktów o nazwach:
a. ekstrakt "[...]" - 6 sztuk,
b. ekstrakt "[...]" - 8 sztuk,
c. ekstrakt "[...]" - 11 sztuk, na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań w/w produktów, to jest do "[...]",
2. zatrzymał produkty wymienione w pkt 1, na czas niezbędny do usunięcia zagrożenia - okres trzech miesięcy, to jest do "[...]",
3. nakazał zaprzestania działalności w sklepie "[...]" w "[...]" przy "[...]" na czas niezbędny do usunięcia zagrożenia - okres trzech miesięcy, to jest do "[...]",
4. decyzji w pkt 1 - 3 nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu decyzji, organ pierwszej instancji podał, że w dniu "[...]" otrzymał informację ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w "[...]" o udzieleniu pomocy medycznej młodym osobom znajdującym się pod wpływem środków o działaniu psychoaktywnym. Pacjenci podali, że zażyli zakupiony w sklepie "[...]" w "[...]" preparat o nazwie "ekstrakt "[...]"". Obserwowane u pacjentów zaburzenia po zażyciu tych produktów rodziły obawy, że zawierają one środki zastępcze, stwarzające zagrożenie dla zdrowia ludzi, określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.