Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 września 2013 r., sygn. II SA/Ol 462/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2013 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", nr "[...]", Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego, działając z upoważnienia Wojewody, utrzymał w mocy decyzję Komendanta Powiatowego Policji nr "[...]" z dnia "[...]", zobowiązującą M. T., obywatela Armenii, do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 21 marca 2013r. oraz zakazującą mu ponownego wjazdu na terytorium RP na okres 6 miesięcy, licząc od daty wykonania decyzji.

W uzasadnieniu organ II instancji wyjaśnił, że pan T. nie ma pozwolenia na pobyt w Polsce i na terytorium RP przebywa nielegalnie od 15 września 2012r. Wskazano, że M. T. legitymuje się paszportem nr "[...]" wydanym w dniu 17.08.2007 r., przez władze Armenii z terminem ważności do dnia 17.08.2017 r. Cudzoziemiec oświadczył, że przebywa w Polsce nieprzerwanie od 1995r. Źródłem jego dochodu jest prowadzona przez niego działalność gospodarcza "[...]", polegająca na handlu obwoźnym różnym towarem. W paszporcie cudzoziemca zamieszczony został odcisk stempla, potwierdzający złożenie w ustawowym terminie, w dniu 11.05.2011 r. u Wojewody, wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 61 ust. 2a i 3 ustawy o cudzoziemcach, jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, wówczas pobyt cudzoziemca na terytorium RP uważa się za legalny do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Ustalono, że decyzją z dnia 30.01.2012 r., Wojewoda odmówił cudzoziemcowi udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium RP. W decyzji tej nie określono terminu opuszczenia kraju. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy ostateczną decyzją Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia 3 września 2012r., którą cudzoziemiec zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zdaniem organu II instancji okoliczność ta nie mogła wpływać na legalność pobytu cudzoziemca w kraju i organ I instancji prawidłowo przyjął, że zachodzi przesłanka z art. 88 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, uzasadniająca wydanie decyzji zobowiązującej do opuszczenia terytorium RP. Wskazano też, że odwołujący oświadczył w sposób wiarygodny do protokołu, że po otrzymaniu decyzji dobrowolnie opuści terytorium, chciałby jednak przebywać w Polsce do czasu rozstrzygnięcia skargi przez WSA w Warszawie. Organ podał, że wyrokiem z dnia 18 marca 2013r. WSA w Warszawie oddalił skargę M. T. W związku z tym bezzasadny stał się wniosek strony o umożliwienie pobytu do czasu rozstrzygnięcia tamtej skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00