Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 września 2013 r., sygn. III SA/Lu 181/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal,, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 września 2013 r. sprawy ze skargi I. W. i W. W. na decyzję Wojewody z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie anulowania czynności materialno-technicznej polegającej na zameldowaniu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 28 grudnia 2012 r. Wojewoda Lubelski uchylił w całości decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 12 grudnia 2012 r. anulującą czynność materialno-techniczną, polegającą na zameldowaniu R. W. na pobyt stały w lokalu przy ul. [...] w L. i odmówił anulowania powyższej czynności materialno-technicznej.
Prezydent Miasta [...] uzasadnił swoją decyzję tym, że zameldowania dokonano na podstawie dokumentów nie uprawniających do dokonania czynności materialno-technicznej zameldowania. Organ pierwszej instancji między innymi na podstawie wyjaśnień I. W. i W. W. (którzy złożyli wniosek o uchylenie czynności) oraz zeznań świadka A. S. ustalił wprawdzie, że R. W. mieszkał i nadal mieszka w wymienionym wyżej lokalu, ale w dacie zameldowania, to jest 28 czerwca 2012 r. posłużył się dokumentami nie uprawniającymi go do dysponowania lokalem i zameldowania w tym lokalu. Jednym z tych dokumentów było postanowienie Sądu Rejonowego [...] w [...] z dnia 4 października w sprawie [...], stwierdzające, że spadek po zmarłej W. W. nabyli synowie I. W., W. W. i R. W. Drugim dokumentem był przydział lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w [...], według którego nieżyjąca W. W. uzyskała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przy [...] w [...]. Prezydent Miasta [...] odwołując się do art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), dalej powoływanej jako ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, wskazał, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków, a z informacji spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w [...] wynika, że tytuł prawny do lokalu (po śmierci W. W.) nie został uregulowany.