Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 września 2013 r., sygn. III SA/Kr 1858/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie SO del. Janusz Bociąga (spr.) WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant Ewelina Knapczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2013 r. sprawy ze skargi U. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Wójt Gminy B. decyzją z dnia [....] 2012 r. nr [...] odmówił U. W. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługującego osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny w związku z koniecznością opieki nad matką.

W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje: matce albo ojcu, albo innym osobom, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału, na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ ustalił, że wnioskodawczyni U. W. wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego względem swojej matki poprzez codzienne wizyty u niej, robienie zakupów, przygotowywanie lekarstw do zażycia, sprzątanie, gotowanie obiadów i zabieranie na wizyty do lekarza. Brat U. W., który mieszka razem z matka oświadczył, że nie jest w stanie sprawować opieki matką, gdyż musi pracować dorywczo by zarabiać na bieżące rachunki, podatek rolny i ubezpieczenie. Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką gospodarstwa rolnego o pow. 5,8320 ha przeliczeniowego (udział w wysokości 1/6). Zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w W. z dnia [....] 2012 r. wnioskodawczyni podlega z mocy ustawy ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zdaniem organu U. W. posiada gospodarstwo rolne i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tym samym nie rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby opiekować się osobą niepełnosprawną. W związku z powyższym nie spełnia przesłanki określonej w przepisie art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00