Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 września 2013 r., sygn. II SA/Go 693/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2013 r. sprawy ze skargi W.G. na decyzję Komendanta Oddziału Straży Granicznej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wwóz odpadów na terytorium RP bez wymaganego zezwolenia I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej z dnia [...] roku, nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Komendanta Oddziału Straży Granicznej na rzecz skarżącego W.G. kwotę 1634 (tysiąc sześćset trzydzieści cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] maja 2012 r. nr [...] Komendant Placówki Straży Granicznej na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r., nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: u.t.d) nałożył na W.G. karę pieniężną w kwocie 10 000 zł.

W uzasadnieniu organ powołał się na art. 92a ust. 1 oraz ust. 6 i lp. 4.5. załącznika nr 3 do u.t.d wskazując na naruszenie przez W.G. przepisów prawa polegające na wwozie odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia (art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. f u.t.d w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. z 2007 r., nr 124, poz. 859 ze zm.). Komendant Placówki Straży Granicznej wskazał na następujący stan faktyczny sprawy.

Dnia [...] września 2010 r. w miejscowości [...] funkcjonariusze Placówki zatrzymali do kontroli drogowej zespól pojazdów zarejestrowanych w Polsce w skład którego wchodził ciągnik samochodowy marki [...] o nr rej. [...] oraz naczepa ciężarowa marki [...] o nr rej. [...], na której przewożone były trzy samochody osobowe tj. samochód marki [...] o nr rej. [...] i nr [...], samochód marki [...] o nr rej. [...] i nr VIN-[...] oraz samochód [...] o nr rej. [...] i nr VIN-[...]. Kierowcą kontrolowanego pojazdu był A.G.. Na żądanie funkcjonariusza kierujący okazał: prawo jazdy, dowód rejestracyjny ciągnika samochodowego i naczepy ciężarowej, ubezpieczenie OC ciągnika samochodowego i naczepy ciężarowej, wypis z licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, międzynarodowy samochodowy list przewozowy CMR, faktury zakupu przewożonych samochodów, dobową kartę opłaty drogowej, zaświadczenie nr [...], zaświadczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne, umowę o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu. Kierowca oświadczył, iż przewożone pojazdy zostały kupione w Anglii, na naczepę załadowano je wózkiem widłowym, nie otrzymał dowodów rejestracyjnych pojazdów a samochody prawdopodobnie przewożone są na części. Na podstawie oświadczenia kierowcy oraz okazanych do kontroli dokumentów ustalono, że wykonywany był niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Anglii do Polski. Po sprawdzeniu przewożonego ładunku kontrolujący uznał, iż przewożone samochody prawdopodobnie są odpadami, w związku z czym kierowca obowiązany był mieć przy sobie i okazać na żądanie uprawnionego organu kontroli między innymi wymagane przy przewozie odpadów dokumenty, w tym przypadku decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającą na wwóz do Polski odpadu. Kierowca nie okazał i nie posiadał wymaganego zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. f u.t.d dokumentu w związku z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów, przewóz nie został zgłoszony właściwym organom kraju wysyłki i przeznaczenia zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. W związku z powyższym w myśl art. 2 pkt 35 lit. a) wspomnianego rozporządzenia zdaniem organu było to nielegalne przemieszczanie odpadów. Wobec powyższego stwierdzono naruszenie wyszczególnione w l.p. 4.5. załącznika nr 3 do u.t.d, tj. "przywóz drogowy (wwóz) odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00