Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 września 2013 r., sygn. II SA/Gd 275/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska, Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2013 r w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi D.Sz. i T. Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez D. Sz. i T. Sz. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 grudnia 2012 r., utrzymująca w mocy decyzję organu I instancji o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego skarżącym w prawo własności. Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało podjęte w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z dnia 21 grudnia 2010 r. D. i T. Sz. zwrócili się do Burmistrza Miasta o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej, niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Miasta oznaczonych jako działki o nr [...], [...] i [...] położonych w L. przy ul. [...]. We wniosku zażądali udzielenia bonifikaty w opłacie z tytułu przekształcenia przewidzianej w obowiązującej w dacie składania wniosku uchwale Rady Miejskiej z dnia 28 maja 2008 r. Nr [...] (Dz. Urz. Woj. Nr 83 z dnia 30 lipca 2008 r., poz. 2144). Zgodnie z jej treścią organ mógł udzielić bonifikaty w wysokości 95 % osobom fizycznym będącym użytkownikami wieczystymi nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta L. wyłącznie pod funkcję mieszkaniową. Jak wynika z akt sprawy organ po otrzymaniu wniosku stwierdził, że bonifikata, o której mowa w w/w uchwale nie przysługuje skarżącym. W pismach kierowanych do wnioskodawców wskazywał, że zgodnie z zapisami obowiązującego planu, działki objęte wnioskiem o przekształcenie położone są w jednostce planistycznej oznaczonej symbolem 01.16.MN o dominującej funkcji mieszkaniowej. Ze szczególnych ustaleń planu wynika natomiast że na działkach położonych przy ulicach oznaczonych na rysunku planu jako system transportowy dopuszcza się lokalizację obiektów o funkcjach komercyjnych, a także adaptację na powyższe cele obiektów istniejących, w przypadku ich usytuowania na dziełkach przy ulicach węższych niż 10 m w liniach rozgraniczających. Wskazując na zapisy planu organ reprezentował stanowisko, że na działkach [...] i [...] podlegających przekształceniu funkcja mieszkaniowa nie jest funkcją wyłączną i skarżącym nie przysługuje prawo do bonifikaty wynikającej z uchwały z dnia 28 maja 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00