Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 września 2013 r., sygn. I SA/Gd 882/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 września 2013 r. sprawy ze skargi A.B.-S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 23 maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania w podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 1419 (jeden tysiąc czterysta dziewiętnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 21 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy potwierdził nabycie w całości, na podstawie testamentu notarialnego, praw do spadku po J.K. (zmarłym w dniu 16 lutego 2012 r.) przez A.B.-Sz. (dalej jako "skarżąca"). Postanowienie uprawomocniło się 13 lipca 2012 r.

W dniu 24 sierpnia 2012 r. do Urzędu Skarbowego wpłynęło zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych dotyczące nabycia ww. spadku w postaci lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość o powierzchni użytkowej 30,75 m2 wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości oraz nieruchomości gruntowej o zadeklarowanej wartości 126.000,- zł. W części F.2 zeznania "Długi, ciężary, nakłady" skarżąca wskazała zachowek w wysokości 42.000,- zł a w części G w rubryce 94, określając stopień pokrewieństwa, skarżąca wpisała "siostrzenica".

Na wezwanie organu podatkowego, skarżąca w dniu 9 listopada 2012 r. złożyła kopie wypisu testamentu w formie aktu notarialnego z dnia 19 listopada 2009 r., w którym J.K. powołał do spadku siostrzenicę - skarżącą.

Pismem z dnia 18 grudnia 2012 r. skarżąca podała, że "ewentualnie" osobą uprawnioną do zachowku jest wnuczka spadkodawcy K.K. Jednocześnie zaznaczyła, że nie posiada wiedzy, czy osoby uprawnione do zachowku wystąpiły z roszczeniem o zachowek względem spadkobiercy wyznaczonego przez spadkodawcę w testamencie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00