Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 985/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca - P. sp. z o.o. w W., 28 listopada 2012 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisując zdarzenie przyszłe podała, że wraz inwestorami, w tym z Krajowym Funduszem Kapitałowym, zamierza utworzyć spółkę komandytową. Spółka ta będzie prowadziła działalność o charakterze inwestycyjnym, polegającą na obejmowaniu nowych udziałów lub akcji, uczestnictwie w spółkach osobowych lub innych jednostkach nie posiadających osobowości prawnej, a także na obejmowaniu instrumentów dłużnych. Wspólnicy spółki komandytowej, tj. komandytariusze (osoby fizyczne i prawne) oraz komplementariusze (osoba prawna) dokonują w ciągu roku podwyższenia kapitału rezerwowego spółki. Wspólnicy w formie pieniężnej dokonują dopłat, które nie powiększają kapitału własnego (sumy komandytowej) spółki.

Skarżąca zadała pytanie, czy dokonane przez wspólników wpłaty na kapitał rezerwowy spółki powinny być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Skarżącej, podwyższenie kapitału rezerwowego spółki przez wspólników nie powiększa wartości wkładów wspólników (sumy komandytowej wpisanej do KRS), a zatem nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00