Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2013 r., sygn. V SA/Wa 533/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Kania, Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), Protokolant specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi "A." Sp. jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... listopada 2012 r. nr ... w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z dnia (...) stycznia 2013 r. złożonej przez A. I.J O. Spółkę jawną (dalej: skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia (...) listopada 2012 r. uchylająca decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Warszawie z (...) sierpnia 2011 r. nr (...) w zakresie zastosowanego kodu TARIC i orzekająca, że klasyfikacja taryfowa towarów z poz. 1 SAD zamiast kodu 6702 10 00 00 TARIC powinna być 6702 90 00 00, a w pozostałym zakresie tj. określenia kwoty długu celnego podlegającego retrospektywnemu zarejestrowaniu oraz zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, utrzymująca w mocy decyzję organu I instancji.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Zgłoszeniem celnym SAD z (...) września 2008 r. nr (...) skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określony jako "artykuły bożonarodzeniowe: poinsettie (gwiazdy betlejemskie) i elementy dekoracji bożonarodzeniowych srebrne i złote liście glitterowane".
Towar został zaklasyfikowany do kodu 9505 10 90 00 Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich (TARIC) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22 %. Do zgłoszenia celnego złączono m.in. fakturę IV-083068, w której sporne towary oznaczone określono jako "główki poinsettii, złote i srebrne liście glitterowane".
Zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Dz. U. WE L 302 z 19 października 1992 r.), co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz określenie należności celnych i kwoty podatku VAT.