Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Sz 273/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.),, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2013r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Inspektora Pracy z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy decyzją z dnia [...] Nr [...], działając na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589 ze zm.) oraz art. 93 ust. 1 w zw. z art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.) orzekł w stosunku do Spółki A. o nałożeniu kary pieniężnej w kwocie [...] i nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji Inspektor wskazał, że w wyniku przeprowadzonej w przedsiębiorstwie kontroli dokumentów organ kontrolny stwierdził naruszenia przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym norm prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków kierowców, udokumentowanych w protokole kontroli z dnia [...]. Do tego protokołu strona wniosła zastrzeżenia dotyczące norm prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków, potwierdziła wykazane i udokumentowane w protokole naruszenia przepisów przez kierowców i wskazała przyczyny ich powstania głównie w wyniku oczywistych omyłek i błędów w operowaniu selektorem tachografu. Według organu strona nie przedstawiła jednak żadnych dowodów mogących stanowić, że stwierdzone naruszenia nie miały miejsca, wobec czego nie dokonano zmiany treści protokołu.

Inspektor pracy podkreślił, że już na etapie postępowania kontrolnego uwzględnił oczywiste błędy w operowaniu tachografem lub selektorem eliminując tym samym odczytane przy pomocy tachografu naruszenia, które w jego ocenie faktycznie nie miały miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00