Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Sz 96/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska,, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Protokolant Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 sierpnia 2010 r., J. R., będąca właścicielką lokalu mieszkalnego przy ul. [...], wystąpiła do Prezydenta Miasta z wnioskiem o wymeldowanie T. S. ([...]) z pobytu stałego, z wymienionego lokalu mieszkalnego. W piśmie tym, J. R. podała, że T. S. od 6 lat przebywa za granicą ([...]).

Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 993 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), Prezydent Miasta odmówił wymeldowania T. S. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...]

W uzasadnieniu decyzji, organ wskazał, że T. S. wystąpił z pozwem o ochronę posiadania lokalu i uzyskał korzystne dla siebie orzeczenie, nakazujące J. R. wydanie mu kluczy do lokalu (wyrok Sądu Rejonowego z dnia [...]r., sygn. akt [...]).

Kierując się art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz poglądami orzecznictwa sądowoadministracyjnego, organ stwierdził, że do wymeldowania osoby niezbędne jest ustalenie, że opuściła ona lokal mieszkalny dobrowolnie i w sposób trwały. Zdaniem organu, w przypadku T. S. nie doszło do dobrowolnego opuszczenia lokalu.

Organ wskazał, że T. S. wystąpił do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym o egzekucję wymienionego wyżej wyroku, co dowodzi o zamiarze wprowadzenia się do przedmiotowego lokalu.

W ocenie organu pierwszej instancji, w rozpatrywanej sprawie brak było dwóch niezbędnych przesłanek pozwalających na wymeldowanie T. S. z lokalu przy ul.[...] , tj. dobrowolności opuszczenia miejsca pobytu stałego i jego trwałości.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00