Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 29 sierpnia 2013 r., sygn. II SO/Op 16/13

1. Kurator strony nieznanej z miejsca pobytu, ustanowiony w trybie art. 34 K.p.a., jest uprawniony także do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy tej stronie, przed wniesieniem skargi do sądu administracyjnego.

2. Rozpoznając tak złożony wniosek, sąd (referendarz sądowy) ocenia sytuację materialną, rodzinną i warunki osobiste strony, a nie kuratora.

Teza urzędowa

 

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Violetta Radecka po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku P. M. o przyznanie prawa pomocy w sprawie decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 10 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie prawa pomocy w sprawie o wymeldowanie postanawia odmówić przyznania prawa pomocy.

Uzasadnienie

J. M. działająca w imieniu P. M., w dniu 22 lipca 2013 r. (data stempla pocztowego) złożyła wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu o przyznanie prawa pomocy. Z treści wniosku, a także załączonych: pisma z dnia 22 lipca 2013 r. i postanowienia Sądu Rejonowego w Nysie wynika, że J. M. została ustanowiona przedstawicielem dla swego nieobecnego syna P. M. (ostatnio stale zamieszkałego w [...], przy ul. [...]) i została upoważniona do reprezentowania strony w sprawie administracyjnej o wymeldowanie z pobytu stałego. J. M. wniosła o ustanowienie synowi pełnomocnika w osobie adwokat M. K., w celu sporządzenia "odwołania" od decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 10 lipca 2013 r., nr [...]. Uzasadniając wniosek wskazała, że jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku i nie uzyskuje z tytułu pełnienia funkcji kuratora, żadnej diety czy wynagrodzenia. Podniosła, że zaskarżenie decyzji Wojewody Opolskiego wymaga "dogłębnej znajomości prawa administracyjnego i innych aktów wykonawczych", której to wiedzy przedstawicielka nie posiada, a tym samym wykazać, iż doszło do naruszenia choćby: art. 5, art. 6, art. 31 pkt 2, art. 32 pkt 1 i art. 34 Konstytucji (mających swój odpowiednik w Kodeksie postępowania administracyjnego czy w prawie cywilnym). W oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku i dochodach wskazała, że P. M. samodzielnie tworzy gospodarstwo domowe, nie posiada lokalu mieszkalnego i nie dysponuje żadnym majątkiem, brak jej natomiast wiedzy na temat uzyskiwanych przez niego dochodów. Stwierdziła natomiast, że "przypuszczalnie" P. M. przebywa na terenie Niemiec lub w Holandii i poszukuje pracy. Dodała, że wyposażenie mieszkania, odzież, dokumenty, pieniądze i wiele innych rzeczy osobistych i prywatnych P. M., zostało wyrzuconych przez Gminę [...] na wysypisko śmieci, bez jego zgody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00