Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Ol 605/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora (spr.) Sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2013r. sprawy ze skargi H. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego 1/ uchyla zaskarżoną decyzję; 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt administracyjnych wynika, że wnioskiem z dnia 23 lipca 2012r. H. O. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dalej jako: "MOPS") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem M. O.

Decyzją z dnia "[...]" Kierownik MOPS, działając z upoważnienia Burmistrza, odmówił wnioskowanego świadczenia na podstawie art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), w związku z pozostawaniem osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim.

Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej także jako: "SKO") z dnia "[...]’. Przy czym organ II instancji przyjął, powołując się na stanowisko judykatury, że okoliczność pozostawania wnioskodawczyni w związku małżeńskim z M. O., nie może stanowić negatywnej przesłanki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego H. O. nie spełniła jednak przesłanki z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albowiem pracy takiej nie wykonuje od października 2010r. W ocenie organu II instancji sprawowanie opieki nad mężem nie koliduje z możliwością wykonywania pracy lub potencjalnym podjęciem zatrudnienia przez stronę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00