Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 523/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Barbara Ciołek, Protokolant Aleksandra Słomian, Po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2013 r. przy udziale sprawy ze skargi A sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przepisów podatku od towarów i usług I uchyla zaskarżoną interpretację, II zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 19 września 2012 r., uzupełnionym pismami z dnia 17 grudnia 2012 r. i 3 stycznia 2013 r., A wystąpiło o indywidualną interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie za umorzone udziały stanowi obrót, w zakresie opodatkowania czynności umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, obowiązku udokumentowania ww czynności fakturą VAT oraz ustalenia, czy wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały odbywa się w zakresie działalności gospodarczej.
Strona wskazała, że jest spółką zależną B, do której należy 100% udziałów i w związku z faktem, że jedyny wspólnik postanowił o przeniesieniu własności składników majątkowych uprzednio przekazanych w formie aportu rzeczowego (w zamian za który objął udziały) oraz nabytych i wytworzonych w okresie do dnia 31.03.2012 r., stanowiących część magazynową dla należącej do B. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy podjęło w dniu 27.04.2012r. uchwałę nr 1 o umorzeniu udziałów i obniżeniu kapitału zakładowego w wartości odpowiadającej wartości bilansowej przekazywanych, jako wynagrodzenie za umorzone udziały, środków trwałych, z możliwością wypłaty tego wynagrodzenia w formie pieniężnej i niepieniężnej. Część składników tego majątku podlegała różniącym się odpisom bilansowym i podatkowym. W efekcie uznania wartości bilansowej dodatnia różnica nad wartością podatkową stanowi podstawę do przyjęcia jej jako podstawy opodatkowania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.