Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wa 420/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie: WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) WSA Tomasz Szymdt Protokolant starszy sekretarz sądowy Artur Dobrowolski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2013 r. sprawy ze skargi W. D. i T. S. na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej po rozpatrzeniu wniosku W. D. i T. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją tego organu z [...] sierpnia 2012 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z [...] września 1962 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję z [...] sierpnia 2012 r.

W uzasadnieniu wskazano, że Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej decyzją z [...] sierpnia 2012 r. odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z [...] września 1962 r. odmawiającego ustanowienia użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ulicy [...], ozn. nr hip. [...], działka nr [...] o pow. [...] m2. W uzasadnieniu podano, że zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego teren przedmiotowej nieruchomości przeznaczony był pod przemysł budowlany i magazyny, a ponadto została ona objęta decyzją ustalającą lokalizację dla rozbudowy drukarni [...]. W świetle powyższych okoliczności odmowa ustanowienia użytkowania wieczystego była, zdaniem organu nadzoru, zasadna.

Od powyższej decyzji W. D. i T. S. złożyły wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wnioskodawczynie podniosły, że Minister powołał się w swojej decyzji na niepublikowany plan zagospodarowania przestrzennego, który, co za tym idzie, nie mógł mieć żadnej mocy obowiązującej. Ponadto - nawet jeśli zapisy tego planu obowiązywały - to dotychczasowa właścicielka mogła korzystać z nieruchomości, bowiem nie istniał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w dziedzinie przemysłu budowlanego oraz budowy przez takie osoby magazynów. W opinii wnioskodawczyń J. S. mogła również zbudować drukarnię, bowiem zgodnie z ustawą z 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Skarbu Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej przejęte przez Państwo były tylko wymienione kategorie drukarni, pozostałe zaś mogły stanowić własność prywatną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00