Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 lipca 2013 r., sygn. II SA/Ol 439/13
Dnia 9 lipca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2013 roku sprawy ze skargi M. O. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wymeldowania 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. T. S. wystąpiła o wymeldowanie małoletnich W. O. oraz E. O. z pobytu stałego w lokalu przy ul. "[...]" w O., gdyż w dniu 9 lutego 2012 r. opuściły dotychczasowe miejsce pobytu i zamieszkały ze swoją nową rodziną zastępczą u W. i M. O. w W., stosownie do postanowienia Sądu Rejonowego "[...]".
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z dnia 13 lutego 2013 r. nr "[...]" Prezydent O., orzekł na podstawie art. 15 ust. 2 w związku z art. 10 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, o wymeldowaniu z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego "[...]" w O. małoletnich dzieci: E. O. i W. O.
W uzasadnieniu podano, że przeprowadzone w sprawie postępowanie wyjaśniające potwierdziło okoliczność, iż w dniu 9 lutego 2012 r. małoletnie opuściły dotychczasowe miejsce pobytu stałego i zamieszkały w rodzinie zastępczej W. i M. O. w W. przy ul. "[...]". Przywołano treść art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wyjaśniając, że w sprawie zaistniały okoliczności wskazane w cytowanym przepisie, bowiem nastąpiło trwałe i dobrowolne opuszczenie stałego miejsca pobytu. Opiekunka prawna dziewczynek nie wyraziła zgody na ich wymeldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu, gdyż w nowym miejscu przebywają wbrew własnej woli. Zameldowane są od urodzenia w O. i w przyszłości tutaj powrócą. Wskazała, że charakter pobytu dzieci w rodzinie zstępczej przez nią stworzonej ma charakter czasowy do ukończenia przez dzieci 18 roku życia i potem powrócą do miejsca stałego zameldowania. Będzie to jedyne centrum życiowe dzieci, w którym skoncentrują swoje sprawy osobiste i życiowe. Podniosła, że to sytuacja, która zaistniała w dotychczasowej rodzinie zastępczej zmusiła je do opuszczenia miejsca zamieszkania. Organ ustalił, że tytuł prawny do lokalu przy ul. "[...]" przysługuje jedynie T. S., zaś dzieci nie są uprawnione do ww. lokalu ani przebywania w nim, gdyż umowa najmu lokalu zawarta została w dniu 20 marca 2006 r. pomiędzy Gminą O. a T. i K. S. Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich pozbawił matkę małoletnich R. S. władzy rodzicielskiej nad małoletnimi, rozwiązał rodzinę zastępczą dla dzieci w osobach T. i K. S., oraz ustanowił rodzinę zastępczą w osobach W. i M. O. postanowieniem z dnia 13 sierpnia 2012 r. Ustalono, że małoletnie realizują obowiązek szkolny od dnia 3 września 2012 r. w I klasie Gimnazjum w W. oraz, że dzieci zostały zameldowane na pobyt czasowy powyższej 3 miesięcy w lokalu przy ul. "[...]" w W. na okres do dnia 2 stycznia 2017 r. E. O., oraz do dnia 9 grudnia 2017 r. W. O. Wskazano, że okoliczność zameldowania dzieci na pobyt czasowy w W. nie jest wystarczającą aby przyjąć, że małoletnie po ukończeniu pełnoletniości albo po usamodzielnieniu się wrócą do lokalu T. S. zwłaszcza, że osoba ta nie godzi się na ponowne ich zamieszkanie skoro wystąpiła o ich wymeldowanie. Wyjaśniono, że w tej sprawie zamiar zmiany miejsca pobytu stałego został wyrażony przez Sąd Rejonowy, który skierował dzieci do rodziny zastępczej p. O. decydując o ich nowym miejscu pobytu.