Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Wr 24/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alicja Palus Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia NSA Halina Kremis (sprawozdawca) Protokolant Edyta Forysiak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej K. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia, że nie wystąpiły przyczyny cofnięcia z urzędu bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wody do napędu turbiny elektrowni wodnej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we W. decyzją z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1) kpa w związku z art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 145) po rozpatrzeniu odwołania Gminy Miejskiej K. od decyzji Starosty K. z dnia [...] r., znak: [...], stwierdzającej, że nie wystąpiły przyczyny cofnięcia z urzędu bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wody do napędu turbiny elektrowni wodnej w K. wydanego decyzją Wojewody W. z dnia [...] r., znak: [...], dla J. P. oraz Z. B. "[...]" będącego następcą prawnym zakładu R.W. i R. J. "[...]" s. c. w K., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Starosty K..

Na uzasadnienie organ wskazał między innymi, że Gmina Miejska K. wniosła o cofnięcie z urzędu pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wody do napędu turbiny elektrowni wodnej w K. wydanego decyzją Wojewody W. z dnia [...] r., znak: [...], dla J. P. oraz Z. B. "[...]", będącego następcą prawnym zakładu R. W. i R. J. "[...]" s. c. w K.. W uzasadnieniu wskazała, że pozwolenie wodnoprawne zostało wydane dla R. W. i R. J. "[...]" s. c., którzy zgodnie ze stanem faktycznym nie korzystają z jego uprawnień od co najmniej 14 lat, tj. od roku 1997, kiedy to elektrownia wodna została sprzedana na rzecz nowego właściciela - Z. B.. Gmina podniosła ponadto, że zgodnie z art. 134 ust. 2 Prawa wodnego przejęcie praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego dotyczące eksploatacji instalacji (elektrowni wodnej) może nastąpić na zasadach określonych w ustawie Prawo ochrony środowiska, z których wynika, że przeniesienie praw i obowiązków następuje w drodze decyzji, której Z. B. nie posiada. Ponadto wskazała, że J. P. Elektrownie Wodne prowadził elektrownię wodną na podstawie umowy dzierżawy nieruchomości zabudowanej budynkiem użytkowym, wykorzystywanym na potrzeby elektrowni, stanowiącej własność Gminy Miejskiej K.. Powyższa umowa dzierżawy została wypowiedziana w kwietniu 2009 r. ze skutkiem na dzień 1 sierpnia 2009 r., wobec powyższego J. P. nie korzysta z uprawnień wynikających z pozwolenia wodnoprawnego przez okres co najmniej 2 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00