Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2013 r., sygn. IV SA/Wa 298/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie sędzia WSA Aneta Dąbrowska, sędzia WSA Krystyna Napiórkowska (spr.), Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi N. R. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy 1. oddala skargę; 2. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adwokata K. W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych oraz kwotę 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych stanowiącą 23 % podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi N R. jest decyzja Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] listopada 2012 r. wydana na podstawie art. 40 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 89p ust.1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2012r. poz. 680 ze. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymująca w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2012 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, wobec stwierdzenia, że wniosek jest niedopuszczalny.
Decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.
N. R., obywatelka [...], deklarująca narodowość [...], złożyła w dniu 17 sierpnia 2009r. wniosek o nadanie statusu uchodźcy. W uzasadnieniu tego wniosku wskazałą, że " jestem w [...] prześladowana przez władze i milicję. Mój mąż był [...], walczył na wojnie i zginął w zeszłym roku. Dlatego [...] uważają nas za wrogów. Poza tym uczestniczymy w manifestacjach opozycji, za to też spotykają nas nieprzyjemności. Ostatnio, ok. trzy tygodnie temu po mitingu pobili mojego syna i połamali mu rękę. Boimy się żyć w [...] i dlatego przyjechaliśmy do Polski". Ponadto podała, że w kraju pochodzenia była prześladowana po śmierci męża oraz poddawana przemocy psychicznej w związku z udziałem w manifestacjach opozycji.