Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. V SA/Wa 752/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. - Marcin Kwiatkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym; oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi [...] Sp. z o. o. w [...] (zwanej dalej skarżącą, spółką) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej [...] z [...] grudnia 2012r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w [...] z [...] października 2012 r., nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego kempingowego. Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Zgodnie z protokołem kontroli z [...] marca 2012 r. skarżąca nabyła w dniu [...] czerwca 2007 r. na podstawie faktury nr [...], w państwie członkowskim pojazd kempingowy marki [...] z 2007r. o pojemności silnika 2287 cm3. Pojazd został zarejestrowany zgodnie z przepisami o ruchu drogowym w dniu [...] czerwca 2007 r. Z tytułu dokonanego nabycia spółka nie złożyła deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz nie dokonał zapłaty akcyzy.
Postanowieniem z [...] maja 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w [...] (zwany dalej Naczelnikiem Urzędu) wszczął wobec skarżącej postępowanie podatkowe i następnie decyzją z [...] października 2012 r. określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości 14.874 zł z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu marki [...]. W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy I instancji wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U., Nr 29, poz. 257 ze zm., zwanej dalej u.p.a.) do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN). Zgodnie z Nomenklaturą Scaloną samochody kempingowe klasyfikowane są do pozycji HS 8703 (samochody osobowe). Naczelnik Urzędu uznając nabyty przez skarżącą spółkę samochód kempingowy za wyrób akcyzowy wskazał, że pozycja HS 8703 obejmuje samochody kempingowe (mieszkalne) do przewozu osób specjalnie wyposażone w miejsca do spania, przygotowywania posiłków, toalety, itp. Dlatego też uznał sprowadzony pojazd za samochód osobowy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym i określił zobowiązanie podatkowego w akcyzie z tytułu dokonania przemieszczenia tego pojazdu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right