Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Lu 289/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca),, Sędzia WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję L. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w L. z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie realizacji obowiązku wynikającego z przepisów przeciwpożarowych polegającego na zapewnieniu pasa przeciwpożarowego wzdłuż linii kolejowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], L. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w L. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w P. w sprawie realizacji obowiązku zapewnienia przez P. P. L. K. S.A., pasów przeciwpożarowych oraz oczyszczenia prostokątów między pasami przeciwpożarowymi a pasami poprzecznymi z krzewów oraz gałęzi wzdłuż linii kolejowej nr [...] relacji W. D. na odcinku Z.-P.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 2005 r., Nr 45, poz 435 z późn. zm.), dalej: ustawy o lasach, właściciele lasów maja obowiązek do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania. Z kolei art. 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U z 2010 r., Nr 109, poz. 719 z późn. zm.), dalej: rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej, stanowi, że obiekty mogące stanowić zagrożenie dla lasu, oddziela się poprzez wykonanie pasów przeciwpożarowych, utrzymywanych w stanie zapewniającym ich użyteczność przez cały rok.

Powyższe rozporządzenie nie określa jednak w sposób jednoznaczny sposobu wykonywania pasów przeciwpożarowych oraz podmiotów właściwych i zobowiązanych do ich urządzania i utrzymywania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00