Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 czerwca 2013 r., sygn. IV SA/Gl 179/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta W. 1) stwierdza, że zaskarżona uchwała została wydana z naruszeniem prawa; 2) określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Rada Miejska W. uchwałą z dnia [...]r. Nr [...] w sprawie zmian w "Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta W. na lata 2010-2014" przyjęła takie zmiany w rozdziela III w pkt 6, nadto zaznaczono, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Wojewoda [...] w K. pismem z dnia 14 stycznia 2013 r. wniósł za pośrednictwem Rady Miejskiej W. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i wystąpił o stwierdzenie nieważności wskazanej powyżej uchwały jako niezgodnej z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.) w związku z art. 13 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 ze zm.). W motywach skargi podkreślono, że uchwała podjęta na podstawie art. 21 ustawy o ochronie prawa lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego posiada status aktu prawa miejscowego i na potwierdzenie tego stanowiska przywołano poglądy doktryny prawa administracyjnego oraz orzecznictwo sądów administracyjnych. Skoro sygnalizowana uchwała posiada status aktu prawa miejscowego, zatem powinna zostać opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym, tym samym zamieszczenie w § 3 stwierdzenia, że wchodzi w życie z dniem podjęcia skutkuje niezbędnością stwierdzenia nieważności całej uchwały. W odpowiedzi na skargę Prezydent Miasta W. wniósł o oddalenie skargi i podniósł, że w myśl art. 94 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie stwierdza się nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy po upływie jednego roku od dnia ich podjęcia, chyba że uchybiono obowiązkowi przedłożenia uchwały lub zarządzenia w terminie określonym w art. 90 tej ustawy, albo jeżeli są one aktem prawa miejscowego. Przedmiotowa uchwała nie została przez Radę Miejską W. zakwalifikowana jako akt prawa miejscowego, a tym samym nie została opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym i nie może być jej nadany status aktu prawa miejscowego. Z uwagi na upływ jednego roku od dnia jej podjęcia nie można stwierdzić jej nieważności.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00