Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Gl 119/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Mirosław Kupiec, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi „A” S. A. w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 marca 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 2356/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu na rozprawie skargi "A"S.A. z siedzibą w Z. , uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. o nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowe-go w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej.
W uzasadnieniu przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania i wskazał, że Spółka jest wiodącym producentem piwa w Polsce. Odbiorcami produktów Spółki są podmioty z terenu całej Polski, a także podmioty zagraniczne. Konsekwencją utrzymywania stosunków handlowych z wieloma kontrahentami jest konieczność wystawiania znacznej ilości faktur dokumentujących sprzedaż dokonywaną przez Spółkę, w tym również faktur zaliczkowych, korygujących i innych, których wystawianie reguluje ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwana dalej ustawą o VAT) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm. - dalej zwane rozporządzeniem). Podkreślono, że w skali roku Spółka wystawia kilkadziesiąt tysięcy faktur, a konsekwencją wystawienia faktury jest każdorazowe jej ujęcie w systemie księgowym Spółki i rejestrze podatku należnego. System księgowy przechowuje stale kopię faktury, co umożliwia wydrukowanie kopii faktury w dowolnym momencie. Kopia faktury przechowywana w systemie jest tożsama z oryginałem faktury przekazywanym w formie papierowej nabywcy. Nadto obowiązek wystawiania znacznej ilości faktur powoduje obciążenie dużymi kosztami drukowania i magazynowania faktur, a także zmusza do angażowania czasu swoich pracowników. Ponadto, przymus drukowania i przechowywania tak dużej ilości faktur powoduje ryzyko niezamierzonych omyłek w ich ewidencjonowaniu, czy też przechowywaniu. Natomiast przechowywanie kopii faktury w systemie księgowym Spółki skutkuje tym, że kopia taka jest dokładna i stale dostępna, co więcej, może być w każdym momencie wydrukowana. Kopia taka, która jest przechowywana w takim systemie nie może być modyfikowana, stąd nie istnieje ryzyko, że wydrukowana kopia różnić się będzie od oryginału. Co więcej, system umożliwia w każdym czasie dostęp do wszystkich przechowywanych w nim kopii faktur (np. w razie kontroli podatkowej). Korzystanie z systemu prowadzi do oszczędności, ulepszenia organizacji pracy w spółce, a także korzystnie wpływa na stan środowiska naturalnego (brak konieczności drukowania).