Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2013 r., sygn. IV SA/Gl 121/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi Z.W. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w K. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] r. zwolnił sierż. szt. Z. W. ze służby w Policji z dniem 15 listopada 2012 r. na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 w zw. z art. 45 ust. 3 i art. 32 ust. 1 ustawy o Policji (z uwagi na upływ 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych, przy jednoczesnym nieustaniu przyczyn będących podstawą zawieszenia).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał na trwające od ponad 2 lat zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych, a także toczące się przeciwko niemu przed Sądem Rejonowym [...] w K. postępowanie w sprawie sygn. akt [...] o popełnienie przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego, określonego w art. 228 § 3 k.k. oraz brak możliwości określenia terminu orzeczenia prawomocnego wyroku. Organ I instancji podkreślił ponadto, że długotrwałe zawieszenie w czynnościach służbowych sierż. szt. Z.W. rodzi negatywne skutki dla właściwego funkcjonowania komórki organizacyjnej, w której usytuowane jest jego stanowisko, bowiem powoduje konieczność wprowadzania zmian w organizacji pracy wydziału, generuje nadgodziny dla innych funkcjonariuszy i blokuje etat. Przez wzgląd na powyższe, Komendant Miejski Policji w K. uznał zwolnienie ze służby w Policji sierż. szt. Z.W. za uzasadnione.

Od tego orzeczenia strona złożyła odwołanie. Zaskarżonej decyzji zarzuciła rażące naruszenie materialnego prawa o służbie funkcjonariuszy Policji (poprzez niewłaściwe zastosowanie przepisów art. 41 ust. 2 pkt 9 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy o Policji i niewłaściwe zastosowanie podstawowych zasad krajowego i wspólnotowego prawa administracyjnego oraz naruszenie przepisów rozdziału 4 k.p.a. i zasad ogólnych postępowania poprzez zaniechanie przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości i wniosła o jej uchylenie w całości. Ponadto, sierż. szt. Z.W., w piśmie z dnia 05 listopada 2012 r., adresowanym do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji wyraził swoje stanowisko w sprawie, wnosząc o uwzględnienie przez organ odwoławczy argumentów przemawiających za pozostawieniem go w służbie do czasu ukończenia postępowania karnego i uchylenie decyzji organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00