Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2013 r., sygn. III SA/Wa 3352/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2013 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego W. sp. z o.o. z siedzibą w E. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres od marca do listopada 2007 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Pracy i Polityki Społecznej na rzecz Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego W. sp. z o.o. z siedzibą w E. kwotę 2 948 zł (słownie: dwa tysiące dziewięćset czterdzieści osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej "Prezesem PFRON") decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. określił Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowo-Usługowemu W. z siedzibą w S. (zwanej dalej "Spółką" lub "Skarżącą") wysokość zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej "PFRON") za marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik oraz listopad 2007 r. w łącznej wysokości 17 685 zł.

Prezes PFRON wskazał, że postanowieniem Sądu Rejonowego w E. z dnia 25 maja 2006 r. ogłoszono upadłość Spółki z możliwością zawarcia układu, pozostawiając upadłemu zarząd własny nad majątkiem. Postanowieniem ww. Sądu zatwierdzono układ zawarty z wierzycielami w dniu 22 lutego 2007 r., postanowieniem z dnia 10 maja 2007 r. ukończono postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu, zaś postanowieniem z dnia 31 marca 2011 r. stwierdzono wykonanie zawartego układu. Spółka, w odpowiedzi na wezwanie Organu I instancji do złożenia deklaracji, w piśmie z dnia 22 września 2011 r. poinformowała, że w 2007, 2008, 2009 i 2010 r. i do 31 marca 2011 r. nie istniał obowiązek deklarowania wpłat, ponieważ Skarżąca do ww. dnia znajdowała się w upadłości układowej. Ponadto Spółka w piśmie z dnia 19 października 2011 r. poinformowała, że odmienność stanowisk w kwestii składania deklaracji między PFRON, a Skarżącą, wynika z rozbieżności w interpretacji art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm., zwanej dalej "ustawą o rehabilitacji" lub "ustawą"), tzn. z ustalenia, do kiedy należy uznawać, że Spółka jest pracodawcą, co do którego ogłoszono upadłość. W ocenie Spółki upadłość trwała aż do momentu wydania postanowienia o wykonaniu układu i wydania prawomocnego postanowienia w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00