Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2013 r., sygn. III SA/Wa 3410/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Krawczak, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2013 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2009 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 3172 zł (słownie: trzy tysiące sto siedemdziesiąt dwa złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z [...] czerwca 2012 r. określił Skarżącej (Spółce) - E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za okresy: od stycznia do marca 2009 r. oraz od maja do grudnia 2009 r., a także wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za kwiecień 2009 r.

W uzasadnieniu wskazał, że działając na podstawie upoważnienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W., pracownicy ww. urzędu przeprowadzili postępowanie kontrolne u Skarżącej, w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochody budżetu państwa w zakresie podatku od towarów i usług za 2009 r. W toku postępowania kontrolnego ustalono, że Spółka, której głównym przedmiotem działalności był leasing samochodów, wystawiała leasingobiorcom faktury obejmujące opłatę leasingową oraz koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Do opłaty leasingowej stosowano stawkę 22% VAT, natomiast koszty ubezpieczenia obejmowano stawką "zwolniony" z podatku od towarów i usług. Organ kontroli uznał, że leasing oraz jego ubezpieczenie, mimo że stanowią oddzielne stosunki zobowiązaniowe, są elementami pewnej całości. Nie są to zatem dwie odrębne usługi, ponieważ łącznie stanowią jedno świadczenie. Zdaniem organu kontroli, koszt ubezpieczenia powinien być włączony do kosztu leasingu, przez co także do kosztów ubezpieczenia należy stosować stawkę 22% VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00