Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2013 r., sygn. IV SA/Wa 467/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie sędzia WSA Jakub Linkowski, sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2013 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania realizacji przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] listopada 2012 roku nr [...]; 2. stwierdza, iż zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz skarżącej B. Sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Sądu Administracyjnego postanowieniem z dnia [...].12.2012 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy postanowienie własne z dnia [...].11.2012 r., negatywnie opiniujące wniosek B. Sp. z o.o. z siedzibą w S. o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla zadania inwestycyjnego o nazwie "Farma Elektrowni Wiatrowych B. wraz z infrastrukturą towarzyszącą".
Podobnie jak we wcześniej toczącym się postępowaniu, dotyczącym zbliżonej inwestycji, ale projektowanej na akwenie Bałtyku o innych współrzędnych geograficznych - Minister w zaskarżonym postanowieniu potwierdził swe uprzednie stanowisko, iż budowa zamierzonej farmy wiatrowej może mieć negatywny wpływ na rybołówstwo. Minister dostrzegł, iż obecnie brak jest uregulowań prawnych dotyczących uprawiania rybołówstwa i prowadzenia wolnej żeglugi jednostek rybackich na obszarach objętych morskimi farmami wiatrowymi. Stwierdził jednakże, iż ich budowa przyczyni się do ograniczenia migracji i skupiania się ryb w strefie prowadzenia prac. Będzie mieć wpływ na wzrost zanieczyszczeń wtórnych oraz na zmiany pola elektromagnetycznego obszaru, a przez to będzie oddziaływała na przebieg procesów życiowych organizmów dennych i pelagicznych. Wskazał też na poważne niebezpieczeństwo związane z emisją fal o długości poniżej poziomu słyszalności, odstraszających ryby. Z tych stwierdzeń wyprowadził wniosek o znaczących reperkusjach takiej inwestycji dla środowiska rybackiego, w kontekście wynegocjowanych kwot połowowych. W ocenie Ministra, jej realizacja może prowadzić do utraty możliwości odłowienia przyznanej danemu armatorowi kwoty połowowej, a w konsekwencji do utraty źródła utrzymania.