Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 maja 2013 r., sygn. IV SA/Wa 2049/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka (spr.), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2013 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia danych adresowych oddala skargę
Uzasadnienie
L. K. wnioskiem z dnia 29 grudnia 2011 r. zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych o udostępnienie ze zbioru PESEL danych adresowych w postaci adresu zameldowania na pobyt stały A. K. Wniosek uzasadniał potrzebą uzyskania danych adresowych A. K., która jest stroną pozwaną w Sądzie Metropolitarnym w K.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. Minister Spraw Wewnętrznych odmówił udostępnienia żądanych danych uznając, że L. K. nie legitymuje się interesem prawnym, o którym mowa w art. 44h ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.). Organ odwołał się do rozdzielności jurysdykcji sądów kościelnych i świeckich i podniósł, że sąd metropolitarny nie jest sądem powszechnym - instytucją państwa, lecz sądem kościelnym - instytucją społeczności wyznaniowej. Sądy metropolitarne w odniesieniu do osób świeckich rozstrzygają w sprawach małżeństwa kanonicznego, w tym orzekają o ważności takiego małżeństwa. Zgodnie z postanowieniami art. 10 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisanym w Warszawie w dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. nr 51, poz. 318) orzekanie w sprawach małżeństwa kanonicznego należy do wyłącznej kompetencji władzy kościelnej. Zagadnienia małżeństwa kanonicznego normują przepisy prawa kanonicznego. które obowiązuje wyłącznie w Kościele katolickim, a jego adresatami są osoby przynależące do społeczności wyznaniowej.