Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 maja 2013 r., sygn. II SA/Sz 281/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Protokolant Małgorzata Płocharska-Małys, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 maja 2013 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. M.L. zwróciła się Miejsko

-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie pomocy społecznej w formie umieszczenia jej w Domu Pomocy Społecznej

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej działający z upoważnienia Burmistrza Gminy i Miasta, na podstawie art. 54 ust. 1, art. 59 ust. 1, art. 106 ust. 1, 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r., Nr 64, poz. 593) odmówił M. L. przyznania pomocy

w formie umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Sytuacja wnioskodawczyni nie uzasadnia skierowania jej do domu pomocy społecznej, ponieważ warunkiem skierowania jest niemożność zapewnienia niezbędnej opieki w formie usług opiekuńczych, a takie usługi może zapewnić najbliższa rodzina. Najbliższa rodzina M. L. wyraża chęć stałej opieki, zgodnie z jej potrzebami oraz możliwość zamieszkania u córki. Ośrodek ze swej strony również jest w stanie zapewnić wnioskodawczyni pomoc w postaci usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. M. L. nie wyraziła zgody na tę formę opieki i leczenia. Dlatego też należało odmówić przyznania wnioskowanej pomocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00