Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 maja 2013 r., sygn. IV SA/Po 269/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Busz (spr.) Sędziowie WSA Donata Starosta WSA Anna Jarosz Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Andrzejak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2013 r. sprawy ze skargi U.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy S. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...]

Uzasadnienie

Burmistrz Gminy S. na podstawie art.104 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000r., poz.1071 ze zm., zwanej dalej Kpa) decyzją nr [...] z dnia V.08.2012r. w sprawie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego odmówił przyznania U.P. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem M.P. Organ przyjął, że zgodnie z art.17 ust.5 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) skarżącej jako małżonkowi M.P. nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Skarżąca odwołała się od powyższej decyzji wnosząc o jej uchylenie. Zarzuciła organowi niewłaściwą interpretację przepisu art.17 ust.5 pkt 2 lit.a ustawy o świadczeniach rodzinnych i jego błędne zastosowanie, naruszenie art.104 Kpa poprzez sporządzenie skrótowego uzasadnienia oraz naruszenie art.7 i 8 Kpa poprzez niezebranie całości materiału dowodowego oraz nieprzekonanie skarżącej do trafności rozstrzygnięcia. W uzasadnieniu odwołania podniosła, że nie pracuje zawodowo z uwagi na konieczność całodobowej opieki nad mężem. Nadto powołała się na orzecznictwo sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego w zakresie przedmiotowej problematyki.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...].12.2012r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję podzielając ocenę prawną organu I instancji. Kolegium wskazało, że od dnia 14.10.2011r. art.17 ust.5 pkt 2 lit.a ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki, pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności. Taka właśnie sytuacja zachodzi w rozpatrywanym przypadku, gdyż skarżąca jest małżonką niepełnosprawnego w stopniu znacznym M.P. Ponieważ przedmiotowy wniosek złożono w dniu 31.07.2012r. znajduje zastosowanie w/w przepis w przywołanym wyżej brzmieniu. Kolegium powołało się także na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18.07.2008r. o sygn. P 27/07. Organ administracji podkreślił nie dysponuje prawem przyznania przedmiotowego świadczenia na zasadzie uznania administracyjnego. Jednocześnie Kolegium wskazało, że uzasadnienie organu I instancji chociaż było skrótowe to jednak dawało ogólny obraz ustalonego stanu faktycznego, odnosiło się do właściwej podstawy prawnej i odpowiadało treści rozstrzygnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00