Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 maja 2013 r., sygn. II SA/Po 306/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2013 r. sprawy ze skargi T. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] grudnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o przyznaniu zasiłku stałego; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] sierpnia 2012 r. Nr [...], II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Nr [...] Prezydent Miasta P. działając na podstawie art. 104 oraz art. 163 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm., dalej jako: "k.p.a.") w związku z art. 37 ust. 1 pkt 1 oraz art. 106 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r., Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) uchylił od dnia [...] września 2012 r. decyzję własną z dnia [...] marca 2012 r. Nr [...], którą przyznano T. D. zasiłek stały, oraz orzekł o zaprzestaniu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W uzasadnieniu decyzji uchylającej przyznane świadczenie wskazano, że decyzją z dnia [...] marca 2012 r. Nr [...] T. D. przyznano zasiłek stały w wysokości 444 zł miesięcznie. Podkreślono, że podczas wywiadu środowiskowego w dniu [...] lutego 2012 r. T. D. zobowiązał się do utrzymania trzeźwego stylu życia. Ponadto w dniu [...] kwietnia 2012 r. zawarto z nim kontrakt socjalny, którego głównym celem było utrzymywanie abstynencji. Podniesiono, że spożycie przez T. D. alkoholu w ilości tak dużej, iż konieczne było skorzystanie z usług Centrum Redukcji Szkód i Wczesnej Interwencji Terapeutycznej dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Używających Alkoholu w Sposób Szkodliwy przy WCPB Monar-Markot, świadczy o niedotrzymaniu postanowień kontraktu. Wskazano, że taka postawa świadczy o nie wywiązywaniu się przez świadczeniobiorcę z uzgodnień kontraktu oraz ustalonych zasad współdziałania, a także o marnotrawieniu przyznanej pomocy pieniężnej. Powołano się na art. 11 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, w myśl którego w przypadku stwierdzenia przez pracownika socjalnego marnotrawienia przyznanych świadczeń, ich celowego niszczenia lub korzystania w sposób niezgodny z przeznaczeniem bądź marnotrawienie własnych zasobów finansowych, może nastąpić ograniczenie świadczeń, odmowa ich przyznania albo przyznanie pomocy w formie niepieniężnej. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 2, brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego lub niedotrzymanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczeń, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczeń lub wstrzymanie pieniężnych świadczeń z pomocy społecznej.