Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 maja 2013 r., sygn. II SA/Ol 1365/12

 

Dnia 16 maja 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Hanna Raszkowska sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2013 roku sprawy ze skarg Organizacji A oraz Związku A na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przekazania szkoły podstawowej do prowadzenia Fundacji Rozwoju Regionu - oddala skargi.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...], Nr [...] Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Nr [...] Rady Miejskiej z dnia [...] w sprawie przekazania z dniem 1 stycznia 2013 r. Fundacji A prowadzenie Szkoły Podstawowej w B. W uzasadnieniu wskazano, że przed podjęciem uchwały nie zostały przeprowadzone procedury wymagane przepisami ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.), bowiem po uzyskaniu opinii negatywnej organizacji związkowych, pomimo jej nieuwzględnienia, nie udzielono organizacjom związkowym pisemnej odpowiedzi i nie uzasadniono przyczyn nieuwzględnienia stanowiska organizacji związkowych.

W dniu [...] Rada Miejska podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie przekazania z dniem 1 marca 2013 r. Fundacji A prowadzenie Szkoły Podstawowej w B. - zwanej dalej: uchwałą Nr [...]. Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zwanej dalej: u.s.g. oraz art. 5 ust. 5g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że na podstawie art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może przekazać w drodze umowy osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osobie fizycznej prowadzenie takiej szkoły. W Szkole Podstawowej w B. obecnie uczy się 36 uczniów, a łącznie z oddziałami przedszkolnymi 70. W wyniku przekazania tej szkoły Fundacji A (zwanej dalej: Fundacją) zmieni się organ prowadzący szkołę. Nie zmieni się natomiast możliwość kontynuowania obowiązku szkolnego przez dotychczasowych uczniów, a granice obwodów szkoły pozostają bez zmian.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00