Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 maja 2013 r., sygn. III SA/Łd 74/13

 

Dnia 16 maja 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Protokolant specjalista Aneta Brzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2013 roku sprawy ze skargi K. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty należności celnych 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokat A. W. - K., prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...], kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć i 20/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu K. B. i nakazuje wypłacić powyższą kwotę adwokat A. W. - K. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Uzasadnienie

W dniu 3 sierpnia 2012 r. do Dyrektora Izby Celnej w Ł. wpłynął wniosek K. B. o rozłożenia na raty należności celnych w kwocie 10 739, 80 zł - powstałych z tytułu importu towarów, tj. samochodu osobowego marki VW Golf, określonych decyzją Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] nr [...]. W uzasadnieniu wniosku strona podała, że znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej i nie ma możliwości spłacenia powstałego zadłużenia.

Decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Celne, art. 207 Ordynacji podatkowej, art. 262 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks Celny, Dyrektor Izby Celnej w Ł. odmówił rozłożenia na raty należności celnych powstałych z tytułu importu towarów.

W odwołaniu skarżący zarzucił naruszenie przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz Ordynacji Podatkowej, wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i rozłożenie na raty należności celnych. Skarżący podkreślił, że decyzja o określeniu długu celnego została wydana [...]., zatem już po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i związku z powyższym organ winien stosować normy zawarte w art. 67a Ordynacji podatkowej oraz przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego, które zezwalają między innymi na rozłożenie na raty zaległości celnych. Ponadto skarżący wskazał, że wniosek dotyczący rozłożenia na raty jest nowym postępowaniem i nie dotyczy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00