Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 maja 2013 r., sygn. I SA/Gl 1234/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2013 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w T. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. A Sp. z o.o. w T., reprezentowana przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, wniosła skargę na interpretację indywidualną z dnia [...] r. nr [...], którą Minister Finansów, działając na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: O.p.), stwierdził, że jej stanowisko, wyrażone we wniosku o wydanie tej interpretacji, a dotyczące skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej, jest nieprawidłowe.

2. Do wydania zaskarżonej interpretacji doszło w następujących okolicznościach:

2.1. Spółka we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiła zdarzenie przyszłe wskazując, że wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o przekazaniu na ich rzecz części zysku osiągniętego przez Spółkę w poprzednich latach, tj. części kwoty, która nie została wypłacona w formie dywidendy, ale była przekazana na kapitał zapasowy. W planowanej uchwale wspólnicy chcą zdecydować, że spółka nie będzie wypłacała dywidendy w formie pieniężnej, ale zamierza tytułem dywidendy za poprzednie lata przenieść na wspólników własność należącej do niej nieruchomości. W tym kontekście Spółka zadała pytanie, czy w związku z tego rodzaju formą rozliczeń powstanie po jej stronie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00