Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 maja 2013 r., sygn. IV SA/Gl 658/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2013 r. sprawy ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] r. nr [...]; 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Wójt Gminy R., działając na podstawie art. 5, art. 17, art. 24 oraz art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.) przyznał J.W. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ojcem.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ powołał się na brzmienie przepisu art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie dokonując analizy stanu faktycznego sprawy.

Kolejną decyzją, z dnia [...]r. nr [...], Wójt Gminy R., powołując w podstawie prawnej decyzji art. 3 pkt 11. art. 17 i art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych uchylił z dniem 1 października 2011 r. swoją decyzję z dnia [...]r.

W uzasadnieniu powołano się na treść art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych wywodząc, iż sformułowana tam została przesłanka przysługiwania świadczenia pielęgnacyjnego, a jest nią faktyczna możliwość sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Brak faktycznej możliwości sprawowania opieki skutkuje przejściem uprawnienia na inne osoby. Okolicznością wyłączająca możliwość należytego wykonywania opieki są studia w systemie dziennym. J.W. jest studentką studiów stacjonarnych Uniwersytetu [...], a zatem nie jest możliwy, bez szkody dla interesów osoby wymagającej opieki, jej udział w zajęciach. Organ powołał się na zapis art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, jako na fundamentalny wymóg rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, stanowiący przesłankę przyznania uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego. Do nabycia uprawnienia doświadczenia pielęgnacyjnego, jako niezbędną, uznał Wójt rezygnację z wszelkiej aktywności zawodowej, a więc zaniechanie koncentrowania aktywności w obszarach niezwiązanych z opieką nad osobą tego wymagającą. Edukacja na poziomie wyższym w trybie stacjonarnym powoduje zaangażowanie opiekuna w obszarach niezwiązanych z opieką na poziomie tożsamym z aktywnością na płaszczyźnie zawodowej. Ponieważ ustawodawca nie dopuszcza możliwości pozostawania opiekuna w jakimkolwiek stosunku zatrudnienia, toteż analogicznie bez znaczenia jest intensywność zajęć na studiach stacjonarnych czy rezygnacja z uczestnictwa w tych zajęciach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00