Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 maja 2013 r., sygn. II SA/Gd 183/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. J. na decyzję Prezesa Sądu z dnia 15 lutego 2013 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia informacji publicznej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji Prezesa Sądu z dnia 4 lutego 2013 r., nr [...], 2. zasadza od Prezesa Sądu na rzecz skarżącego M. J. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 1 lutego 2013 r. M. J. zwrócił się do Prezesa Sądu Rejonowego o udzielenie, w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, informacji czy którykolwiek z sędziów Sądu Rejonowego jest uzależniony od alkoholu.

Decyzją z dnia 4 lutego 2013 r. Prezes Sądu Rejonowego, działając na podstawie art. 5 ust. 1 i 2, art. 1 ust. 1, art. 4 ust. 3 oraz art. 16 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, odmówił M. J. udzielenia informacji objętej wnioskiem, uznając, że żądana przez wnioskodawcę informacja nie jest informacją publiczną w rozumieniu wskazanej ustawy. Ponadto wyjaśnił, że nie posiada żądanych informacji, gdyż nie były one gromadzone jako niezwiązane z funkcjonowaniem instytucji. Udostępnieniu podlegają informacje o sprawach publicznych, w tym o sposobie i zasadach funkcjonowania podmiotów lub osób realizujących zadania publiczne lub gospodarujących mieniem publicznym z ograniczeniami wynikającymi m.in. z konstytucyjnego prawa do prywatności, w tym prawa do ochrony danych osobowych. Żądana informacja nie wiąże się z funkcjonowaniem instytucji, w szczególności nie ma znaczenia dla ukształtowania poglądu o sposobie jej funkcjonowania. Ochronie podlegają natomiast dane dotyczące osób fizycznych pełniących funkcje kierownicze, jeżeli są to informacje związane z pełnionymi obowiązkami, a więc nie mają wpływu na ich wykonywanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00