Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. VI SA/Wa 2565/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A.C. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2012 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżącego A. C. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A. C. (dalej też jako skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej też jako Prezes NFZ) z dnia [...] września 2012 roku nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lipca 2012 roku nr [...] w przedmiocie ustalenia objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym oraz posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zaskarżona decyzja wydana została na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 24 w związku z art. 109 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm., dalej też jako ustawa o świadczeniach) oraz art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).

Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżący złożył do organu pierwszej instancji w dniu [...] maja 2012 roku wniosek o wydanie decyzji stwierdzającej nieprzerwane podleganie przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po dniu [...] stycznia 2011 r. i posiadanie prawa do świadczeń. W uzasadnieniu wskazał na bezpodstawne usunięcie go z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania wyjaśniającego, jak również bez podstawy prawnej. Wnioskodawca wyjaśnił, że do ubezpieczenia zdrowotnego został zgłoszony przez pracodawcę matki tj. przez Sąd Okręgowy w [...], a następnie przez pracodawcę ojca tj. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Poinformował, że w okresie zgłoszenia do ubezpieczenia przez w/w podmioty był osobą niepełnoletnią, uczącą się. Od dnia 1 października 2008 r. skarżący jest studentem kierunku prawo na Wydziale [...]. Skarżący wskazał, że podstawą usunięcia go z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych był fakt ukończenia przez niego 26 lat w dniu [...] stycznia 2o11 r. Podniósł, że dokonanie czynności usunięcia z CWU odbyło się bez podstawy prawnej, bowiem zarówno jako członek rodziny osoby ubezpieczonej oraz jako student, podlegał i podlega nieprzerwanie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Wskazał, że został pozbawiony możliwości pozyskania nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, a podmioty, u których korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej nie uzyskały refundacji kosztów tych świadczeń od Narodowego Funduszu Zdrowia oraz, że organ pierwszej instancji odmówił wydania na jego nazwisko Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00