Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 160/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Dariusz Zalewski (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007r. oraz poszczególne miesiące 2008r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 10368 zł (słownie: dziesięć tysięcy trzysta sześćdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Decyzją z [...] października 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił Skarżącej - B. sp. z o. o. z siedzibą w W. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za poszczególne miesiące: od grudnia 2007r. do grudnia 2008 r. (z wyłączeniem lutego 2008 r.).

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego oraz udzielania pożyczek. Mając na uwadze wyniki przeprowadzonej kontroli organ ustalił, że Skarżąca nieprawidłowo stosowała zwolnienie z podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług ubezpieczeniowych refakturowanych przez Spółkę na rzecz leasingobiorców. Zdaniem Dyrektora UKS koszty ubezpieczenia stanowią integralną część kwoty należnej leasingodawcy od leasingobiorcy z tytułu zawartych umów leasingowych. Usługi leasingowe oraz ubezpieczenie stanowią kompleksowe świadczenie, w związku z czym do opodatkowania takich świadczeń należy przyjmować jednolitą stawkę podatku od towarów i usług, biorąc pod uwagę charakter świadczenia podstawowego, które stanowi cel działalności wykonywanej przez podatnika. W związku z powyższym Podatnik powinien rozliczyć podatek VAT z tytułu wykonanego świadczenia od całej kwoty należnej od leasingobiorców według stawki podatku VAT w wysokości 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00