Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Rz 173/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Kazimierz Włoch SO del. Jarosław Szaro /spr./ Protokolant ref. st. Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi ‘A" z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia[...] grudnia 2012r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych - oddala skargę -

Uzasadnienie

I SA/Rz 173/13

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej na podstawie art. 233 § 1 pkt

1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej w skrócie o.p.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...], umarzającą jako bezprzedmiotowe postępowanie podatkowe w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uzasadnienia decyzji i akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 27.12.2011 r. (uzupełnionym następnie pismem z dnia 7.03.2012 r.), "A" z siedzibą

w L. (zwany dalej Funduszem),wystąpił o stwierdzenie i zwrot nadpłaty

w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych, pobranym w latach 2006-2007 przez płatnika "B" S.A. (obecnie "C" S.A.)

w łącznej kwocie 43.626 zł. Wnioskodawca wskazał, że jest funduszem inwestycyjnym zarejestrowanym w rejestrze handlowym spółek w L., gdzie w latach 2006-2009 był rezydentem podatkowym, tj. podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co zostało potwierdzone załączonymi do wniosku certyfikatami rezydencji. Fundusz jest zarządzany przez "D", spółkę prawa luksemburskiego. W toku postępowania wnioskodawca wyjaśnił, że "D" jest depozytariuszem Funduszu, którego zadaniem jest przechowywanie aktywów Funduszu (m.in. akcji spółek, które mogą wypłacać dywidendę). W związku z powyższym płatnik jako odbiorcę dywidendy wskazał na formularzu IFT-2R depozytariusza zamiast Funduszu. Należy przez to rozumieć, iż depozytariusz działa jako pośrednik (podmiot przechowujący środki), a ostatecznym beneficjentem dywidend jest Fundusz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00