Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Łd 73/13

 

Dnia 18 kwietnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza - Bartosz Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2013 roku sprawy ze skargi A. z siedzibą w W. Niemcy na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku o zwrot akcyzy bez rozpatrzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P. postanowieniem z dnia [...] nr [...] pozostawił bez rozpatrzenia wniosek "A" GmbH z siedzibą w W. Niemcy, dotyczący zwrotu akcyzy od samochodów osobowych.

Spółka "A" GmbH wniosła zażalenie na postanowienie organu I instancji do Dyrektora Izby Celnej w [...], zarzucając naruszenie:

- art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej poprzez brak zebrania całego materiału dowodowego niezbędnego do merytorycznego rozpatrzenia sprawy oraz poprzez brak zastosowania tego przepisu w sytuacji, gdy fakt zapłaty akcyzy od przedmiotowych samochodów winien być znany organowi celnemu,

- art. 168 § 2 Ordynacji podatkowej poprzez uznanie, iż wniosek złożony przez Spółkę nie spełniał wymagań dla wniosku o zwrot akcyzy ustalonych w art. 107 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Dyrektor Izby Celnej w [...] postanowieniem z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji.

Orzeczenie organu odwoławczego zapadło w oparciu o następujące ustalenia faktyczne:

W dniu [...] Spółka "A" GmbH z siedzibą w W. Niemcy ( dalej: Spółka) wystąpiła z wnioskiem o zwrot akcyzy w kwocie 109.868 zł od siedmiu samochodów osobowych marki Kia Sorento zakupionych w Polsce i następnie dostarczonych wewnątrzwspólnotowo do Spółki. Do wniosku nie dołączono dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju za samochody, których wniosek dotyczył ani dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową tych samochodów. W polu 6 wniosku podano, że zapłata akcyzy dokonana została przez "B" Sp. z o.o. oraz, że dokumenty potwierdzające dostawę wewnątrzwspólnotową to dokumenty przewozowe CMR. W związku z brakiem wymaganych dokumentów organ I instancji pismem z dnia 3 października 2012 r. wezwał stronę do złożenia dowodu zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub faktur z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej, którymi mogły być dokumenty przewozowe, celne faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową lub innych dokumentów wskazujących na dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej, w szczególności: korespondencji handlowej, dokumentu dotyczącego ubezpieczenia, dokumentu potwierdzającego zapłatę za dokonany wywóz. W wymienionym wyżej piśmie wezwano także Spółkę do przedłożenia dokumentów potwierdzających nabycie przez nią prawa rozporządzania samochodem wymienionym we wniosku jak właściciel ( np. faktur zakupu) oraz złożenia pisemnego oświadczenia o terminie i sposobie wywozu oraz miejscu dostarczenia samochodów osobowych poza terytorium kraju ( tylko w przypadku, gdy wywóz samochodu zrealizowano własnym środkiem transportu, bez udziału przewoźnika).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00