Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Lu 828/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Referent Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2011 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z dnia [...], nr [...]; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz T. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 828/12
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.12.749 ze zm. - w dalszej części uzasadnienia o.p.), po rozpatrzeniu odwołania "A" w L. (w dalsze części uzasadnienia podatnik), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] marca 2012 r., określającą podatnikowi za luty 2011 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy 0,00 zł.
Dyrektor Izby Skarbowej w uzasadnieniu decyzji przedstawił stan sprawy, w którym organ pierwszej instancji przyjął, że podatnikowi, który działa na terenie Polski przez oddział zagraniczny, nie przysługuje prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za luty 2011 r., związanego z poniesionymi wydatkami, gdyż podatnik nie wykonuje na terenie kraju żadnych czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W ocenie organu pierwszej instancji, aby odliczyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535 ze zm. w brzmieniu dla rozpatrywanego okresu rozliczeniowego - w dalszej części uzasadnienia ustawa o VAT), musi zaistnieć podatek należny z tytułu czynności opodatkowanych, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem, jeżeli podatnik dokonuje na terenie Polski jedynie zakupów, traktowany jest jako konsument ponoszący ekonomiczny ciężar podatku, nawet jeśli zakupy miały związek z działalnością gospodarczą, ale wykonywaną wyłącznie poza granicami kraju. Wobec powyższego w rozpatrywanej sprawie, zdaniem organu pierwszej instancji, nie ma zastosowania zasada neutralności podatku, umożliwiająca odliczenie podatku naliczonego.