Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Lu 18/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi R.K. N. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu dotyczącego warunków zdrowotnych środowiska pracy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. nakazał firmie [...] Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L.: 1/ zapewnić czyste ściany w hali pojazdów samochodowych, warsztacie podręcznym, pomieszczeniu zużytego sprzętu oraz pomieszczeniu pras; 2/ zapewnić czyste, gładkie ściany w szatni; 3/ przeprowadzić badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy: natężenia hałasu, stężenia pyłu całkowitego i respirabilnego oraz stężenia czynników chemicznych; 4/ zapewnić ogrzewane przejście z pomieszczeń pracy do budynku, w którym usytuowane są pomieszczenia socjalno-sanitarne, zakreślając wykonania powyższych czynności w terminie do dnia [...] października 2012 r.
Pismem z dnia [...] sierpnia 2012 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu wykonania pkt 1 i 2 decyzji.
Kolejnym pismem z dnia [...] sierpnia 2012 r. Spółka wniosła odwołanie od decyzji z dnia [...] sierpnia 2012 r. w części dotyczącej nakazów podanych w punktach 3 i 4. Odnośnie pkt 3 Spółka podniosła, że jest on bezzasadny, bowiem Spółka spełniła wymóg konsultacji z pracownikami działań dotyczących rozpoznania i typowania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, jak również wykonywania badań i pomiarów tych czynników na stanowisku pracy. Wykonywanie niecelowych pomiarów nie wnosi, zdaniem Spółki, korzyści ani zmian w procesie pracy na korzyść pracownika. Wskazano, że prace wykonywane przez pracowników przez kilka minut dziennie w narażeniu na hałas zostały przez spółkę właściwie ocenione i zapewniono pracownikom właściwą ochronę osobistą mającą na celu tłumienie hałasu. Spółka zmieniła w 2009 r. specyfikę wykonywanej pracy w warsztatach, wyeliminowała prace hałaśliwe i prace spawalnicze. Dokonano nowej oceny ryzyka oraz po konsultacji z pracownikiem przedsiębiorstwa "P." K. P. - A. O. P." L. M. i wspólnie z przedstawicielami pracowników Spółki nie wytypowano stanowisk do pomiarów środowiskowych, do czego Spółka miała prawo.