Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Kr 319/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant: Maciej Żelazny po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2013 r. na rozprawie sprawy ze skargi I.K.-S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 10 sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu przywrócenia stanu wody skargę oddala.

Uzasadnienie

Wójt Gminy K. decyzją z dnia 5 września 2011r., znak [....] , działając na podstawie art. 104 k.p.a. oraz art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jednol. Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.), odmówił wydania na wniosek I.K. decyzji w sprawie przywrócenia stanu wody na gruncie, w postępowaniu dotyczącym zmiany stosunków wodnych spowodowanych przez właściciela działki nr [....] w G. , ze szkodą dla działki nr [....] w K.

Organ podał, że I.K. złożyła wniosek, dotyczący doprowadzenia terenu działki nr [....] w G. do stanu poprzedniego. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w K. po przeprowadzeniu kontroli w terenie, ustalił, że na działkę nr [....] w G. , która wtedy była własnością M.S. , nawieziono duże ilości ziemi oraz innego rodzaju materiału, powodując zmianę naturalnego ukształtowania terenu. Na terenie działek nr nr [....] budowany jest budynek mieszkalny zgodnie z posiadanym przez inwestora pozwoleniem na budowę i zatwierdzonym projektem budowlanym. We wrześniu 2009 r. po przeprowadzeniu oględzin w terenie nie stwierdzono wystąpienia zmiany stosunków wodnych. Wójt Gminy K. w dniu 28 lipca 2010 r. wszczął postępowanie administracyjne, którego przedmiotem miało być zbadanie wpływu nasypu zlokalizowanego na działce [....] w G. na grunty sąsiednie, przede wszystkim w zakresie zmiany stosunków wodnych.

I.K. w pismach wskazywała na swoje obawy dotyczące zagrożenia jej posesji w wyniku prowadzenia prac budowlanych na sąsiedniej działce. Wnioskodawczyni jako główną przyczynę podtopienia jej posesji wskazała nasyp na działce [....] . Poruszała też kwestię możliwości osunięcia się nadsypanie skarpy na budynek mieszkalny zlokalizowany kilkadziesiąt metrów poniżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00