Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Gl 1412/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2013 r. sprawy ze skarg B.A. i H.R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zameldowania uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Pismem, złożonym w Urzędzie Miasta i Gminy w K. w dniu [...] r. M. M. zwrócił się o zameldowanie pod adresem: "[...],K." swojej małżonki J. M.. Wskazał, że jest współwłaścicielem działki pod podanym powyżej adresem, a żona ma zamiar przebywać pod tym adresem na stałe, na co wyraża zgodę.
Po wszczęciu (pismem z dnia [...] r.) postępowania i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją nr [...]z dnia [...]r. Burmistrz Miasta i Gminy K., działając na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 47 ust. 2 w związku z art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 2a i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), orzekł o zameldowaniu J. M. M. na pobyt stały pod adresem [...] nr gm. K.. W uzasadnieniu wyjaśnił, że w wyniku przesłuchania wnioskodawcy i jego żony oraz pozostałych współwłaścicieli budynku - H. M. oraz B. A., ustalono, że J. R. zamieszkuje w przedmiotowym budynku, chociaż obie współwłaścicielki nie wyrażają zgody na zameldowanie jej na pobyt stały.
Organ stwierdził, że ewidencja ludności służy wyłącznie zbieraniu informacji w zakresie danych o miejscu zamieszkania i pobytu osoby, a więc rejestracji stanu faktycznego, a nie stanu prawnego. Niedopuszczalne i nieskuteczne jest nadużywanie instytucji zameldowania w celu osiągnięcia rezultatu mieszczącego się w granicach innej sprawy, której przedmiotem jest uprawnienie do zajmowania lokalu. Za okoliczność uzasadniającą zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności m.in. wykonywanie pracy, pobyt ze względów rodzinnych, zdrowotnych poza miejscem pobytu stałego. Pobytem stałym, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy, jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Tak więc przesłankami stałego zameldowania jest pobyt i zamiar. Obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Reasumując organ stwierdził, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy potwierdził, iż J. M. R., jako żona i członek rodziny, spełnia niezbędne warunki do zameldowania na pobyt stały.