Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Gd 18/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2013 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 8 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie wycofania oraz wstrzymania wprowadzenia produktów do obrotu oddala skargę.
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 13 września 2012 r., nr [[...]] powołując się na art. 4 pkt 27 i 34, art. 44c ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, art. 27c ust. 1 i ust. 3 pkt 1, art. 37 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz art.104 oraz art. 108 § 1 k.p.a., w związku z podejrzeniem zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, wycofał z obrotu w sklepie "[[...]]" w M. produkty pod nazwą:
a/ saszetka zapachowa "Orientalna Rosa" w ilości 47 sztuk,
b/ saszetka zapachowa "Morski Nektar" w ilości 42 sztuki,
c/ saszetka zapachowa "Wiśniowe Orzeźwienie" w ilości 42 sztuki,
d/ saszetka zapachowa "Sosnowe Wzgórze" w ilości 37 sztuk,
e/ saszetka zapachowa "Rozmarynowe Drzewo" w ilości 43 sztuki
i zatrzymał je, a także wstrzymał wprowadzanie do obrotu wyżej wymienionych produktów i innych produktów, co do których zachodzi podejrzenie, że są środkami zastępczymi, na czas niezbędny do przeprowadzenia oceny i badań bezpieczeństwa, nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia ich zabezpieczenia. Decyzji organ nadał rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu wskazano, że funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji wykonując czynności służbowe na terenie miasta Malborka stwierdzili, że grupa osób pali podejrzane produkty, zakupione w sklepie "[[...]]" w M. W związku z tym udali się do tego sklepu, w którym stwierdzili, że wprowadza się tam do obrotu zapakowane w woreczki foliowe susz i proszki różnych kolorów oraz zapachów. Organ poinformowany przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji o podejrzeniu wprowadzania do obrotu środków zastępczych w sklepie "[[...]]" w M. należącym do A., podjął działania wyjaśniające. Przeprowadził w tym sklepie w dniu 11 września 2012 r. kontrolę sanitarną, podczas której dokonał zabezpieczenia produktów, a następnie wydał opisaną wyżej decyzję.