Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Bd 33/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Jakub Jagodziński po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2013r. sprawy ze skargi D.G. i D.G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] listopada 2012r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T., na podstawie art. 58 § 1 i 2 i art. 59 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn.zm.) odmówiło przywrócenia D. G. terminu do wniesienia odwołania od decyzji z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] wydanej po rozpoznaniu wniosku D. i D. G., z upoważnienia Prezydenta Miasta T. o odmowie umorzenia ustawowych odsetek z tytułu zaległości od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

W uzasadnieniu organ podniósł, że D. G. w dniu [...] czerwca 2012r. odebrał decyzję organu pierwszej instancji zawierającą prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie wniesienia odwołania. W dniu [...] sierpnia 2012 r. D. G. nadał w urzędzie pocztowym pismo, w którym wnosi o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania wskazując, że w okresie od [...] czerwca 2012 r. do [...] lipca 2012r. przebywał w szpitalu. Do wniosku dołączony został druk ZUS ZLA potwierdzający pobyt w szpitalu oraz niezdolność do pracy do dnia [...] sierpnia 2012r. Razem z wnioskiem nie zostało złożone odwołanie od wskazanej decyzji.

Organ w świetle art. 58 K.p.a. zbadał przesłanki do przywrócenia terminu i stwierdził, że decyzja organu pierwszej instancji została skierowana do D. G. i D. G., wobec czego każdemu z małżonków przysługuje prawo samodzielnego wniesienia odwołania od decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego. W sytuacji gdy odwołanie złożono z uchybieniem terminu, każdy z małżonków wnoszących odwołanie, występując o przywrócenie terminu do jego wniesienia spełnić powinien wszystkie warunki wynikające z art. 58 § 2 K.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00