Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 marca 2013 r., sygn. I SA/Kr 1662/12
|Sygn. akt I SA/Kr 1662/12 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 5 marca 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Grażyna Firek, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2013 r., sprawy ze skargi A.C., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 24 września 2012 r. Nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od spadków i darowizn, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. uchyla postanowienie Prezydenta Miasta K.z dnia 1 czerwca 2012 r. nr [...]
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 7 maja 2012 r. A.C. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami z tytułu podatku od spadków i darowizn w kwocie 3.504 zł wynikającej z decyzji z dnia 12 kwietnia 2012 r. nr [...] z tytułu nabycia spadku po zmarłym mężu M.C. Strona uzasadniła wniosek trudną sytuacją finansową i zdrowotną.
Prezydent Miasta nie wyraził zgody na umorzenie zaległości podatkowej z tytułu podatku od spadków i darowizn, czemu dał wyraz w postanowieniu z dnia 1 czerwca 2012 r. nr [...]. W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia oceniono, że z uwagi na kondycję finansową i zdrowotną wnioskodawczyni spełniona została przesłanka ważnego interesu podatnika, o której mowa w art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz.479 z późn. zm.), warunkująca umorzenie zaległości podatkowych. Organ ustosunkował się jednakże negatywnie do wniosku o umorzenie z uwagi na nabycie przez podatniczkę spadku o wartości 137.000 zł oraz ze względu na fakt, że uzyskuje ona stały dochód.
W konsekwencji, Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 25 czerwca 2012 r. nr [...] odmówił umorzenia zaległości podatkowej.
W uzasadnieniu przedstawiono podstawę prawną umorzenia wynikającą z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Podkreślono uznaniowy charakter decyzji w przedmiocie umorzenia.