Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 marca 2013 r., sygn. I SA/Gl 1280/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2013 r. sprawy ze skargi K.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Znak: [...], Dyrektor Izby Skarbowej w K.(dalej również Dyrektor), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] Nr [...], określającą państwu K. i M. S. wysokość należnego zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. w kwocie [...]zł. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm., dalej: O.p.) oraz powołane w uzasadnieniu przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f. lub ustawa podatkowa).

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z dnia [...] znak: [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił K. i M. S. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. w kwocie [...]zł, wobec wynikającej ze złożonego przez małżonków zeznania podatkowego PIT - 36 wysokości zobowiązania podatkowego w kwocie [...]zł. W decyzji tej stwierdził, że K. S. uzyskał w 2002 r. m. in. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej jednoosobowo pod firmą A oraz wraz z żoną M. S. przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej B (dalej również jako Spółka), w której małżonkowie posiadali po połowie udziałów.

Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez pana K. S. pod firmą A, błędnie nie zaewidencjonowano: przychodu z tytułu zamieszczenia w gazecie [...] ogłoszeń reklamowych na kwotę [...]zł oraz przychodu z tytułu sprzedaży towarów handlowych w wysokości [...],- zł. Ponadto w sposób nieprawidłowy zaewidencjonowano przychody z tytułu niewykonanych usług porządkowych udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na rzecz Spółki na łączną kwotę [...]zł, a także wadliwie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów kwotę [...]zł z tytułu składania i łamania tekstu, udokumentowaną fakturami wystawionymi przez nieistniejącą firmę C.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00