Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 marca 2013 r., sygn. I SA/Gl 699/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2013 r. sprawy ze skargi A S.A. w J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...], wydanym na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej Kolegium) utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy O. z dnia [...], którym odmówiono A S.A. w J. (dalej Spółka) wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2007 r.

W uzasadnieniu tego postanowienia Kolegium wskazało, że 20 grudnia 2011 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2007 r. w kwocie [...]zł tytułem nienależnie uiszczonego podatku od infrastruktury górniczej zlokalizowanej wewnątrz wyrobiska górniczego. Powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 r. Spółka twierdziła, że w istniejących warunkach prawnych brak jest podstaw do uznania, że podziemne wyrobiska górnicze oraz znajdująca się tam infrastruktura podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Do wniosku Spółka dołączyła stosowną deklarację.

Odmawiając wszczęcia postępowania organ pierwszej instancji zauważył, że w sprawie przedmiotowego zobowiązania podatkowego prowadzone było postępowanie podatkowe wobec poprzednika prawnego Spółki, zakończone decyzją pierwszoinstancyjną określającą wysokość zobowiązania w przedmiotowym podatku i utrzymaniem jej w mocy przez organ odwoławczy. Powołując się na regulację art. 81 b § 1 pkt 2 lit. b Ordynacji podatkowej organ podatkowy zaznaczył, że w związku tym, że za ten sam okres toczyło się już postępowanie podatkowe nie jest możliwe rozstrzygnięcie w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Zauważył także, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 września 2011 r. sygn. akt P 33/09 (dalej wyrok T.K.) nie może stanowić samodzielnej podstawy prawnej do uchylenia przez organy podatkowe ostatecznej decyzji w sprawie określenia zobowiązania w przedmiotowym podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00