Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2013 r., sygn. II SA/Gd 85/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska, Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.), Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 27 marca 2013 r. sprawy ze skargi Gminy W. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 29 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie nieważności uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr [[...]] z dnia 21 listopada 2012 r. Rada Gminy, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 6k ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391), dokonała wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. W § 1 ust. 2 ustalono stawkę opłaty pobieranej od każdego gospodarstwa domowego zamieszkującego daną nieruchomość. W ust. 3 ustalono stawkę preferencyjną za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny. W ust. 4 ustalono, że do stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się obniżkę o 35% dla gospodarstwa domowego liczącego od 1 do 2 osób oraz o 10% dla gospodarstwa domowego liczącego od 3 do 6 osób.

Kontrolując uchwałę w trybie nadzoru Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwałą Nr [[...]] z dnia 29 listopada 2012 r., podjętą na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stwierdziło nieważność opisanej uchwały. Jak wyjaśnił organ, analiza przedmiotowej uchwały doprowadziła do wniosku, że postanowienia § 1 ust. 4 badanej uchwały w sposób istotny naruszają art. 6k ust. 1 pkt 1 w związku z art. 6j ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z treści powołanych przepisów Kolegium Izby wywiodło, że rada gminy może ustalić, w takiej czy innej wysokości, ale tylko jedną określoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Tymczasem Rada Gminy decydując się na wybór tzw. "metody ryczałtowej" za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określonej w art. 6 ust. 2 wskazanej ustawy, dokonała zróżnicowania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od ilości osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie, do czego nie była uprawniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00