Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. III SA/Wa 1703/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Grzegorz Nowecki (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Agata Póchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi S. z siedzibą w W. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 5 września 2008 r. Stowarzyszenie [...] z siedzibą w W. (dalej "Stowarzyszenie", "Skarżący") wystąpiło o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku Stowarzyszenie przedstawiło następujący stan faktyczny:
Zakres działania Stowarzyszenia, jako organizacji zbiorowego zarządu wynika z decyzji, statutu i z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) - dalej "u.p.a.p.p.". Podstawowym zadaniem statutowym Skarżącego jest zbiorowy zarząd prawami autorskimi do utworów audiowizualnych, na wymienionych w decyzji polach eksploatacji oraz zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi przysługującymi producentom utworów audiowizualnych.
Zbiorowy zarząd polega na pośredniczeniu pomiędzy autorsko-uprawnionymi (producenci i twórcy) a użytkownikami praw w ustalaniu wysokości i ściąganiu wynagrodzeń za korzystanie z utworów oraz wyjątkowo na świadczeniu przez nich usług licencyjnych na rzecz użytkowników (hotele, operatorzy kablowi). Na podstawie umowy z autorsko-uprawnionym (reprezentującą go organizacją - także zagraniczną) albo upoważnienia ustawowego (połączonego z instytucją negatiorum gestio), Skarżący obejmuje w zarząd prawa autorskie lub pokrewne konkretnych osób (nie nabywając ich do swego majątku) i na tej samej podstawie nabywa upoważnienie do działania na rzecz tych osób w charakterze pośrednika w kontaktach z użytkownikami ich praw majątkowych. Działając na rzecz tych osób, Skarżący, jako pośrednik (przedstawiciel) podpisuje z użytkownikami umowy określające wysokość wynagrodzenia i sposób jego płatności lub zezwolenie na korzystanie z całego (części) repertuaru Skarżącego oraz pobiera wynagrodzenie na rzecz reprezentowanych osób. W każdym przypadku wynagrodzenie należne jest autorsko-uprawnionym i (co wynika z ustawy) nie może stanowić własności Skarżącego. Następnie w tzw. procesie repartycji, wynagrodzenie zainkasowane na rzecz autorsko-uprawnionych jest dzielone i wypłacane na rachunki konkretnych twórców (producentów). Z wypłacanych kwot Skarżący potrąca procentowo określoną kwotę tytułem zwrotu kosztu zbiorowego zarządu.